Českomoravská konfederace odborových svazů

je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 29 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).

Máte-li zájem stát se členem odborů v rámci ČMKOS, přečtěte si informaci Jak se stát členem odborů

VIDEO: Předseda ČMKOS Josef Středula v rozhovoru pro EURO TV

  • Zveřejněno: 10.10.2017

Josef Středula

Předseda ČMKOS Josef Středula v rozhovoru pro EURO TV odmítá vstup do politiky a kritizuje politiky za nedostatek vizí pro Česko. Přesto doufá, že na příští hospodářskou recesi je Česko připraveno lépe, a poukazuje třeba na přijetí právní úpravy pro kurzarbeit (státem dotované dočasné zkrácení pracovní doby ve firmách postižených přechodným nedostatkem zakázek). Budoucnost Česka přitom vidí v malých a středních firmách, využívajících místních surovin - třeba dříví ze zdejších lesů.

Světový den důstojné práce 2017

  • Zveřejněno: 06.10.2017

Odborové organizace ze všech kontinentů si každý rok 7. října připomínají Světový den důstojné práce.

Důstojná práce musí být na prioritou všech - pracujících, zaměstnavatelů i vlád.

Důstojná práce je základem důstojného života, příležitostí k obživě a přispěním komunitě.

Pracující se organizují prostřednictvím odborových organizací s cílem dosažení důstojné práce: přijatelné pracovní doby, spravedlivé mzdy, nemocenské, placené dovolené atd. Žádnou z těchto věcí zaměstnanci nezískali, pokud si je nevymohli společnou organizací a mobilizací. V některých zemí je nezískali doposud a v jiných jsou jim postupně odebírány.

Nepřítelem důstojné práce je, a vždy byla, korporátní nenasytnost. Nadměrné zisky lze získat pouze na úkor pracujících a v posledních letech zisky rostly, zatímco mzdy, jako podíl na celkovém bohatství, klesaly. V Evropě od poloviny sedmdesátých let se mzdy, jako procento roční tvorby bohatství, neustále snižují - z téměř 73% až na dnešních 63%: pokles o cca 10 procentních bodů.

Hračky ze soutěže Zlaté české ručičky na výstavě v Plzni

  • Zveřejněno: 26.09.2017
Máte-li v nejbližších dnech v plánu se podívat do Plzně, rozhodně si nenechte ujít návštěvu science center Techmania, kde právě probíhá výstava hraček, které nám zaslali žáci středních škol. Tyto hračky děti vyrobily v rámci soutěže o titul Zlaté české ručičky 2017 a je opravdu se na co dívat. Výstava potrvá do 2. října, poté hračky poputují udělat radost dětem v dětských domovech.

Soutěž o titul "Zlaté české ručičky 2017" již zná své vítěze

  • Zveřejněno: 25.09.2017

Velké poděkování zaslouží všichni, kdo naši soutěž podpořili. Stejně jako v loňském roce i v tomto ročníku žáci středních škol prokázali nejen svou šikovnost, ale také kreativitu a nápaditost.

V soutěži o titul "Zlaté české ručičky 2017" vyhrávají vlastně všichni. Autoři svým výrobkem rozzáří úsměvy na tvářích dětí v dětských domovech, které dostanou hračky jaké nikdo jiný nemá. Školy, které se do soutěže zapojily, se mohou pochlubit báječnými žáky. Vyhrávají také organizátoři a jejich partneři, protože soutěž opět dokázala, že stále je mnoho těch, kdo mají zlaté české ručičky. V následujících týdnech předáme výhercům ceny a hračky rozvezeme do dětských domovů.

A kdo se letos může těšit na ceny?